Seminarium CBLDM i i przyjęcie nowych współpracowniczek (8 grudnia 2023)

8 grudnia 2023 roku w Bibliotece Katedry Filologii Niderlandzkiej odbyło się kolejne, szóste już seminarium Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży, tym razem pod hasłem „Literatura dla dzieci i młodzieży jako miejsce dialogu”.

O swoich badaniach opowiedzieli: Ewa Klęczaj-Siara (Uniwersytet Radomski), Sylwia Kamińska-Maciąg i Mateusz Świetlicki (Uniwersytet Wrocławski, CBLDM), Aleksandra Markiewicz (Uniwersytet Wrocławski), Justyna Deszcz-Tryhubczak (Uniwersytet Wrocławski, CBLDM) oraz Anita Wincencjusz-Patyna (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu).

Ewa Klęczaj-Siara i Aleksandra Markiewicz zostały po seminarium przyjęte do zespołu Centrum jako współpracowniczki. Nasze Centrum, które 1 grudnia 2023 roku zaczęło siódmy rok działalności, liczy tym samym 19 członkiń i członków oraz cztery współpracowniczki.

Poniżej przedstawiamy tytuły zaprezentowanych referatów oraz pamiątkowe zdjęcia.

• Ewa Klęczaj-Siara, Uniwersytet Radomski, Koniec czarnego Harlemu, koniec czarnego Bronxu – dialog twórców literatury dziecięcej z medialnym obrazem afroamerykańskich społeczności
  • Sylwia Kamińska-Maciąg, Mateusz Świetlicki Uniwersytet Wrocławski, Książki obrazkowe jako miejsce dialogu. Międzygatunkowa solidarność w świecie tukoni Oksany Buły
  • Aleksandra Markiewicz, Uniwersytet Wrocławski, Żabka bez tabu. Obraz miłości i śmierci w serii Kikker Maxa Velthuijsa
  • Justyna Deszcz-Tryhubczak, Uniwersytet Wrocławski, „Moc słów”: komunikacja z dziećmi i o dzieciach – sprawozdanie z projektu i refleksja metodologiczna