Menu Zamknij

Wykład Prof. Bettiny Kümmerling-Meibauer – 21 kwietnia

Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na drugi wykład z serii „International Voices in Children’s Literature Studies” („Międzynarodowe głosy w badaniach nad literaturą dziecięcą”). Tym razem naszym gościem będzie prof. Bettina Kümmerling-Meibauer (Uniwersytet Eberharda Karola w Tybindze, Niemcy). Wygłosi wykład pt. Children’s Films and the Avant-garde

Prof. Bettina Kümmerling-Meibauer (Uniwersytet Eberharda Karola w Tybindze, Niemcy zajmuje się międzynarodową literaturą dziecięcą, historią i teorią picturebooków oraz filmem dla dzieci. Jest autorką czterech monografii i (współ)redaktorką ponad dwudziestu zbiorów, m.in. dwudziestu zbiorów, w tym Children’s Literature and the Avant-Garde (współredakcja: Elina Druker, 2015; ksiażkę nagrodzono ChLA Edited BookAward 2017 oraz IRSCL Edited Book Award 2017), The Routledge Companion to Picturebooks (2018) oraz Exploring Challenging Picturebooks in Education (współredakcja: Åse Marie OmmundseniGunnar Haaland, 2021).

Wykład pt. Children’s Films and the Avant-garde poświęcony jest problematyce „filmu awangardowego”. Jak zauważa prof. Kümmerling-Meibauer, pojęcie to przywołuje na myśl słynne filmy wyprodukowanew pierwszej połowie XX wieku, takie jak produkcje niemieckiego kina niemego inspirowane ekspresjonizmem, konstruktywistyczne filmy Siergieja Eisensteina, i surrealistyczne filmy Luisa Bunuela. Filmy te wyróżniają się wyrafinowanym językiem filmowym, który obejmuje wysoce abstrakcyjne eksperymenty z formą, nielinearne opowieści, nietypowy sposób przedstawienia, mieszanie stylów i gatunków. Może się więc wydawać nieprawdopodobne, że filmy dla dzieci mają cokolwiek wspólnego z filmem awangardowym. Mimo tych zastrzeżeń, awangardowe style i eksperymenty pojawiają się w filmach dla dzieci od bardzo dawna. Niniejszy wykład koncentruje się na relacji między filmem dla dzieci a ruchami awangardowymi, ze szczególnym uwzględnieniem filmu. Omówiona w wykładzie relacja trwa od prawie stu lat i uwzględnia różne filmy z czterech krajów: Francji, Niemiec, Rosji, i USA.

Wykład (w języku angielskim) rozpocznie się 21 kwietnia 2021 o godz. 18.00 na platformie MS Teams. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wykładzie prosimy o kontakt mailowy w terminie do 19 kwietnia na adres: mateusz.swietlicki@uwr.edu.pl.

Poprzednie wykłady organizowane przez Centrum Badań Literatury Dzieci i Młodzieży dostępne na naszym kanale YouTube. Zobacz też: http://www.cbldm.uni.wroc.pl/wyklady-on-line/.